WYNALAZKI (INVENTIONS):




BALISTA


Około 400 r. p. n. e. Rzymianie wynaleźli machinę miotającą strzały, włócznie i kamienie. Przypominała olbrzymią kuszę, z tym że energię miotającą zapewniała nie sprężystości łuku lecz sprężystości poskręcanych ścięgien lub sznurów owiniętych wokół sztywnych ramion. Gdy cięciwa została zwolniona, zmagazynowana energia wyrzucała pocisk.




KATEDRA W PRZEKROJU


Najwspanialszą budowlą architektoniczną w dziejach jest Bazylika św. Piotra w Rzymie (owoc pracy wielu projektantów: Bramantego, Rafaela, Michała Anioła oraz Carlo Maderna). Bazylika była budowana w Watykanie przez 120 lat. Połączyła ona dwa style architektoniczne: renesans (kościół) oraz barok (fasada oraz część wyposażenia wnętrz).
Po ukończeniu (w XVIIw.) stała się największym kościołem świata. Jej wysokość wynosi 117,6 m, mierząc wewnątrz: od posadzki do latarni na kopule.
Michał Anioł miał wizję wnętrza kopuły ozdobionej mozaikami i ornamentami, wspartej na czterech potężnych łukach stojących na ogromnych kolumnach. Wewnątrz kopuły, literami wysokimi na 2m, zostały napisane słowa: "Ty jesteś Piotr i na tej skale zbuduję Kościół mój... Tobie dam klucze do Królestwa Niebieskiego...".




UKŁAD SŁONECZNY


Heliocentryczny układ z XVIw. to przełomowe wyobrażenie Wszechświata. Słońce jest w centrum, Ziemia krąży wokół Słońca.
W 1543r. Mikołaj Kopernik wydał księgę "O obrotach sfer niebieskich", która udowodniła, że to Słońce znajduje się w centrum Układu Słonecznego. Ta teoria została później poparta przez Galileo Galilei, który wynalazł lunetę i tym samym umożliwił astronomom obserwowanie gwiazd i planet.




MECHANICZNA POMPA


Około 60 r. p. n. e. Heron z Aleksandrii wymyślił model turbiny parowej, który składał się z podgrzewanego kotła z wodą oraz zawieszonej obrotowo kuli z dwiema przeciwnie skierowanymi dyszami. Gdy znajdująca się w kotle woda zaczęła wrzeć, wydobywająca się z dysz para wodna powodowała obracanie się kuli.
Przez 1700 lat była to tylko ciekawostka naukowa, aż w końcu została wymyślona maszyna parowa zdolna do wykorzystania energii pary wodnej.
Rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii w XVIIIw. i szybko objęła inne kraje. Wynalezienie silnika parowego, napędzającego maszyny wytwarzające tanie produkty na masową skalę, pozwoliło na poprawę codziennego życia ludzi. Eksport tanich towarów przyczynił się do rozwoju gospodarki i bogactwa wielu krajów. Rewolucja przemysłowa spowodowała rozwój miast, zmieniając na zawsze nasze środowisko.




MASZYNA DRUKARSKA


Prasa śrubowa służyła do wyciskania soku z winogron. Johannes Gutenberg skorzystał z tego pomysłu w swoich pierwszych maszynach drukarskich. Później rozwinęła się technika drukowania nie tylko na papierze, ale również na innych materiałach, np. na tkaninie.
W 1436r. niemiecki złotnik, Johannes Gutenberg, wymyślił maszynę drukarską z łatwymi do wytworzenia, bo odlewanymi z metalu, czcionkami. Po raz pierwszy dało się uzyskać w krótkim czasie wysokiej jakości, czysty i ostry druk na papierze.
Wynalezienie maszyny drukarskiej było jednym z największych odkryć w historii. Maszyna drukarska upowszechniła ludziom wiedzę, pozwalającą na zrozumienie świata, w którym żyli.