PROGRAMY POMOCOWE

Program Student - pomoc osobom niepełnosprawnym w zdobyciu wykształcenia na poziomie wyższym.

Celem programu jest przygotowanie osób niepełnospraw­nych, poprzez zdobycie wyższego wykształcenia, do rywalizacji na otwartym rynku pracy. Wiedza i wykształcenie jest obecnie najważ­niejszym atutem w tej konkurencji. Program stwarza warunki mobilizujące osoby niepełnosprawne do podjęcia nauki na pozio­mie wyższym.

Adresatami programu są osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), studiujące w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu (należy przedłożyć zaświadczenie z uczelni).

Warunkiem uczestnictwa w programie jest także zaliczenie, co najmniej pierwszego semestru studiów. Warunek ten nie dotyczy studentów podejmujących naukę na uzupełniających studiach magisterskich.

W programie nie mogą uczestniczyć osoby o średnich mie­sięcznych dochodach brutto przekraczających:

- 100% najniższego wynagrodzenia przypadającego na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,

- 120% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób samot­nych lub osób samodzielnie gospodarujących.

Należy pamiętać, że każdorazowo przed rozpoczęciem nowego semestru studiów trzeba przedkładać dokument potwierdzający kontynuację nauki w szkole wyższej oraz oświadczenie o wysokości średnich miesięcznych dochodów brutto w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie do­mowym.

Zakres udzielonego dofinansowania, uzależniony jest od sytu­acji majątkowej studenta, pozytywnych wyników w nauce, kierun­ku studiów.

Z Programu Student mogą być dofinansowane: opłaty za studia, zakwaterowanie (w przypadku nauki poza miejscem stałego zamieszkania), dojazdów, uczestnictwo w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej, zakup przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, w tym sprzętu komputerowego i komputerowych programów edukacyj­nych, wyjazdy organizowane w ramach zajęć szkolnych.

Łączna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć w jednym semestrze pięciokrotności najniższego wynagrodzenia.

Osoba studiująca równocześnie na kilku kierunkach może otrzymywać dofinansowanie na jednym kierunku (według włas­nego wyboru).

Dofinansowanie nie przysługuje w czasie trwania urlopu dziekańskiego. Natomiast można je otrzymywać w przypadku powtarzania roku, ale tylko raz w ciągu studiów.

Wnioski należy składać w oddziałach PFRON właściwych terytorialnie dla siedziby szkoły wyższej lub dla siedziby zamiejs­cowej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej (filia, wydział lub zamiejscowy ośrodek dydaktyczny) - na specjalnym formularzu.

Podstawa: Uchwała nr 12/2003 Rady Nadzorczej PFRON z dnia 25 marca 2003 r. Według informacji uzyskanych w Mazowieckim Oddziale PFRON wnioski na rok akademicki 2003/2004 będą przyjmowane od 15 września do 15 października 2003r.



JUNIOR - program aktywizacji zawodowej absolwentów niepełnosprawnych w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów Pierwsza Praca.

Celem programu jest umożliwienie wejścia w życie zawo­dowe (odbycie stażu, zdobycie zatrudnienia) młodym osobom niepełnosprawnym. Z pomocy skorzystać mogą osoby, które w okresie 12 miesięcy od dnia ukończenia szkoły, określonego w dyplomie lub świadectwie ukończenia szkoły, zaświadczeniu o ukończeniu kursu, albo w innym dokumencie uprawniającym do wykonywania zawodu, nie podjęły dalszej nauki i nie uzyskały zatrudnienia.

Program skierowany jest do osób z orzeczonym znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności.

Ze środków PFRON, w ramach programu, może być udzielona następująca pomoc:

- absolwentowi bezrobotnemu, skierowanemu na staż przez powiatowy urząd pracy, dofinansowanie umożliwiające odbycie stażu. Wysokość dofinansowania jest ustalana przez powiatowy urząd pracy w zależności od stopnia niepełnosprawności osoby skierowanej na staż, w wysokości:

- 30% najniższego wynagrodzenia dla osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,

- 25% najniższego wynagrodzenia dla osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz

- 20% najniższego wynagrodzenia dla osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności,

- doradcy zawodowemu premia za wykonywanie dodat­kowych czynności w wysokości do 10% najniższego wynagrodze­nia (za każdego stażystę objętego opieką), na zasadach określonych w umowie zawartej z PFRON,

- pracodawcy uczestniczącemu w programie (z wyłącze­niem pracodawców prowadzących zakłady aktywności zawodo­wej) przysługuje: premia z tytułu odbycia stażu przez absolwenta bezrobotnego, w wysokości stanowiącej iloczyn liczby miesięcy odbytego stażu i kwoty stanowiącej do 20% najniższego wy­nagrodzenia, obowiązującego w dniu 1 stycznia roku, w którym rozpoczęto staż, jeśli stażysta jest osobą o znacznym lub umia­rkowanym stopniu niepełnosprawności albo absolwentem szkoły specjalnej,

• do 10% najniższego wynagrodzenia, jeśli stażysta jest osobą o lekkim stopniu niepełnosprawności.

W przypadku rezygnacji stażysty z odbywania stażu w trak­cie jego trwania, pracodawcy przysługuje premia za faktyczny okres stażu odbytego przez stażystę, refundacja kosztów wyna­grodzenia absolwenta bezrobotnego, w przypadku zatrudnienia go po zakończeniu stażu u tego pracodawcy lub refundacja kosztów wynagrodzenia zatrudnionego absolwenta poszukujące­go pracy. Refundacja wypłacana jest przez okres 24 miesięcy, (co drugi miesiąc, w kwocie nie wyższej niż 75% najniższego wynagrodzenia, w odniesieniu do osób o znacznym i umiarko­wanym stopniu niepełnosprawności oraz absolwentów szkół spe­cjalnych, co czwarty miesiąc, w kwocie nie wyższej niż 25% najniższego wynagrodzenia, w odniesieniu do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Refundacja nie dotyczy osób niepełnosprawnych, których wynagrodzenie jest w części refundowane ze środków PFRON na podstawie odrębnych przepisów lub programów celowych.



PAPIRUS - Program Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - wspieranie publikacji i wydawnictw dotyczących problematyki osób niepełnosprawnych.

Celem programu jest:

- wspieranie publikacji i wydawnictw umożliwiających przede wszystkim włączanie osób niepełnosprawnych do uczest­nictwa w życiu publicznym, społecznym, zawodowym, kul­turalnym i artystycznym, odpowiednio do ich zainteresowań i potrzeb,

- integrowanie osób niepełnosprawnych poprzez odnoszenie się w publikacjach do spraw interesujących poszczególne grupy osób niepełnosprawnych oraz dotyczących całego środowiska.

Ważnym elementem w publikacjach jest prezentowanie doświadczeń w zakresie rozwiązywania problemów środowisk i osób niepełnosprawnych, upowszechnianie osiągnięć uzyski­wanych przez osoby niepełnosprawne i kształtowanie ich świa­domości.

Istotnym zadaniem publikacji jest przekazywanie informacji o funkcjonujących rozwiązaniach prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych oraz o różnych organizacjach pozarządo­wych zrzeszających osoby niepełnosprawne i działających na ich rzecz.

Program realizowany jest na terenie całego kraju.

Adresatami programu są osoby fizyczne, osoby prawne i jed­nostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które prowadzą działalność wydawniczą, w szczególności o zasięgu ogólnopolskim.

PFRON dofinansowuje wydawanie już funkcjonujących w środowisku periodyków ciągłych i ciągłych nieregularnych -broszur, informatorów, poradników, materiałów instruktażowych dotyczących problematyki osób niepełnosprawnych, książek nau­kowych i popularnonaukowych oraz literatury pięknej. Wydawnic­twa te mogą być drukowane zwykłym pismem, drukiem powięk­szonym, brajlem, wydawane na kasetach, płytach CD, dyskietkach lub w Internecie.

W przypadku przedsięwzięć regionalnych, wnioski składa się w oddziałach wojewódzkich PFRON, a o dofinansowanie przedsię­wzięć ogólnopolskich - w centralnej siedzibie Funduszu w War­szawie przy al. Jana Pawła II 13. Wnioski należy składać do końca roku kalendarzowego na rok następny.